Полиција Брчко дистрикта БиХ је у претходном периоду евидентирала више случајева превара почињених путем интернета.
Веома су учестали случајеви када непозната лица искориштавајући јавно доступне личне податке и фотографије, креирају лажне профиле на друштвеним мрежама, те лажно се представљајући с циљем стицања противправне имовинске користи нуде или траже финансијску помоћ. Нападачи се често представљају као познате јавне личности а у неким од случајева представљали су се као носиоци високих функција из Брчко дистрикта БиХ.
Поред наведеног евидентирани су и случајеви тзв. хаковања профила на друштвеним мрежама када се нападачи лажно представљају и у комуникацији са жртвом дођу до кодова за ресетовање њихове приступне шифре, након чега преузимају контролу над корисничким профилом.
У више случајева нападачи су грађанима путем е-маил порука достављали лажна обавјештења о покренутим кривичним истрагама, покушавајући да примаоце наведу да уплате одређена финансијска средства како би се поступак обуставио.
У појединим случајевима нападачи су током купопродаје на интернету наводили жртве да дају податке о својим банковним картицама које су након тога злоупотребљавали вршећи куповину робе или плаћање разних онлине услуга.
Такође су евидентирани случајеви цyбер напада на рачунарске системе пословних субјеката са подручја Брчко дистрикта БиХ, при чему су проузроковане значајне материјалне штете у појединачним износима од више десетина хиљада конвертибилних марака. Ради се о случајевима код којих нападач неовлаштено приступа садржајима емаил комуникације између два пословна субјекта, пресреће емаил поруке у којима се налази фактура са инструкцијама за плаћање, мијења број банковног рачуна на који је потребно уплатити новац и такву фактуру шаље на адресе пословних сарадника.
Молимо све грађане и пословне субјекте да повећају опрез, да не дају повјерљиве податке као што су бројеви банковних картица, ПИН кодови или приступне шифре, да лакомислено не прихватају понуде финасијске помоћи уз претходно плаћање лажних трошкова, да не отварају прилоге или линкове из сумњивих порука, да провјере бројеве банковних рачуна на које врше уплате, као и да заштите своје личне податке ограничавајући њихову јавну доступност на друштвеним мрежама.
Такође савјетујемо да се рачунарски уређаји заштите ажурираним антивирусним софтверима, да се користе легални оперативни системи са ажурираним сигурносним закрпама, да се рачунарски уређаји искључе у вријеме када се не користе, да се врши редовно сигурносно копирање података и да се сигурносне копије чувају на изванмрежним уређајима.
ШЕФ
ПОЛИЦИЈЕ БРЧКО ДИСТРИКТА БиХ
Мр. Горан Писић